Haftasonu Tatilleri İçin Eğlenceli Bir Rota; Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir tarih, lezzet, eğlence paketi bir kent. Çocuklarınızla rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehrin birçok ziyaretçi için ilk izlenimi ise halkının medeni halleri. Eskişehirliler nazikler, kimseyi kazıklamaya çalışmıyorlar ve ellerindeki çöpü yere atmadıkları da belli. Şehirde geçireceğiniz vakit kısıtlıysa Eskişehir gezilecek yerler arasında tarzınıza en uygun noktaları seçebilir, kendi rotanızı oluşturabilirsiniz. Her yer birbirine çok yakın ve ulaşımı kolay olduğundan planlama yaparken rahat hareket edebilirsiniz.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Eskişehir bir öğrenci şehri. Bu yüzden daha neşeli, daha medeni ve diğer şehirlerde olmayan aktif bir enerjiye sahip. Sakarya Nehri’nin kollarından biri olan Porsuk Çayı gece ışıklandırmaları ve arz-ı endam eden gondollarıyla ışıl ışıl parlarken, etrafındaki kafeleri, restoranları ile de bambaşka bir yerde hissettiriyor sizi. Nehir kenarındaki yeşil alanlar ve bisiklet parklarıyla sanki biraz da Amsterdam’ı hatırlatıyor burası. Eskişehir gezilecek yerler arasındaki şehrin en cıvıltılı ve en kalabalık caddelerinden olan Şair Fuzuli, Doktorlar ve Atatürk caddeleri de Adalar bölgesinde yer alıyor. Doktorlar Caddesi bankları, heykelleri ve küçük dükkanlarıyla İstanbul’un İstiklal Caddesi’ni hatırlatan bir cadde ve turlamadan gelmeyin bizce.

Bu arada eski Eskişehir ile yeni Eskişehir arasındaki en önemli farkın da Porsuk Çayı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Eskiden kirliliğinden dolayı yanından burun kapatılarak geçilen Porsuk Çayı temizlenerek bir sayfiyeye dönüştürülmüş.

Bir Eskişehir klasiği yapalım, Porsuk Çayı’nda dolanalım derseniz önünüzde iki seçenek var.

-Gondolları tercih ederseniz tur ücreti olarak 45 tl ödüyor ve çocuklar da dahil olmak üzere bir gondola en fazla 4 kişi binebiliyorsunuz.

– Esbot seçeneğini değerlendirirseniz kişi başı 9 tl ödeyerek 15 dakikalık bir nehir turu yapabiliyorsunuz. Bu turda 6 yaşından büyük çocuklardan ücret alınıyor.

Bu turlar yaz ve bahar aylarında her gün düzenleniyor.

Odunpazarı Bölgesi

Tarihin en eski seyyahlarından Evliya Çelebi’nin gönlünü fethetmiş yerlerden biri Eskişehir’deki Odunpazarı. Bazıları onu Karacaşehir olarak da biliyor. Eskişehir gezilecek yerler rotasındaki birçok yer de bu bölge civarında. Odunpazarı’ndan biraz uzun bahsettik. Buradan okumaya ne dersiniz?

Eskişehir Odunpazarı

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir gezilecek yerler rotasındaki Odunpazarı evleri arasında gezinmek ruhunuza iyi geldiyse hemen yanındaki Kurşunlu Camii ve Külliyesi‘ni de seveceksiniz. Bu külliye sadece bir ibadethane değil,  oldukça renkli ve her kapısı sizi içine çekecek farklı bir etkinliğe açılıyor. Ama önce külliyenin tarihinden bahsedelim.

Kurşunlu Camii Tarihi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi 16. Yüzyıldan, Kanuni Sultan Süleyman döneminden kalma bir Osmanlı eseri. Ülkemizde asırlar devirmiş ve nice depremlere direnmiş bir çok eserde olduğu gibi burada da Horasan harcı kullanılmış ki bu harcın etken maddesi zamk gibi bir yapışkanlık sağlayan yumurta akı! Yapının baş mimarı ise Mimar Sinan’ın bir kuşak üstündeki usta Acem Ali.

Cami, medrese, harem, talimhane, şadırvan, imaret, türbe bölümü ve iki kervansaraydan oluşan külliyedeki büyük kervansaray dışında tüm yapılar vezir Çoban Mustafa tarafından yaptırılmış. Cami hala ibadet amacıyla kullanılıyor. (ziyaretlerinizi namaz vakitlerine denk getirmezseniz içini gezebiliyorsunuz) Diğer bölümler ise 1955 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek işlevleri değiştirilmiş. Müzeler, sergiler, el sanatları atölyeleri, kütüphaneler oluşturulmuş.

Eskişehir gezilecek yerler arasında köklü bir tarihi temsil eden külliyenin can damarı olan Kurşunlu Camii adını kurşun kaplı kubbesinden almış. Eğer içini gezme imkanı bulursanız kubbesindeki ince kalem işçiliğine hayran kalacağınıza eminiz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi İçinde Neleri Göreceksiniz?

Külliyenin Medrese bölümü günümüzde Lületaşı Müzesi olarak kullanılıyor. Kervansaray ise cam sanatları merkezine dönüştürülmüş. Ustaların sıcak camı üfleyerek yaptıkları eserleri aşama aşama izleyebiliyorsunuz bu bölümde. Ayrıca diyelim ki Eskişehir’i Eylül ayında gezeceksiniz, ay sonuna doğru Uluslararası Cam Festivali düzenleniyor, kaçırmayın deriz. Külliyenin imarethanesi günümüzde Odunpazarı Belediyesi’nin nikah salonu olarak hizmet verirken, Sıbyan Mektebi de kütüphane olarak işleyen bir demir olmayı sürdürüyor. Kurşunlu Külliyesi’ne giriş tamamıyla ücretsiz ve keyifle gezebiliyorsunuz.

Sazova Parkı

Eskişehir Stadyumu’nun hemen yanında, Kütahya Yolu üzerinde bulunan Sazova Parkı sadece park değil aslında, işlevini açıp da tam adıyla anarsak ‘Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’ diyebiliriz buraya. Belediye yönetimindeki farklı bakış açılarıyla dekore edilmiş Eskişehir’in en büyük değişimlerinden biri de burası. Yeşil alanlarıyla, bilim sanat bölümleriyle ve hayvanat bahçesiyle üç kategoriye ayrılan bir zenginliğe sahip bu alanda çoluk çocuk keyifli bir gün geçirebiliyorsunuz. Eskişehir’de bisiklet kullanımının yaygın olmasının en büyük sebeplerinden biri olarak gösterilen parkta masal şatosu bile var. Eskişehir gezilecek yerler listesindeki en eğlenceli yerlerden olan Sazova Parkı bölümleri, Sazova Parkı’na nasıl gidilir bilmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Siz de bizim gibi mekanların isimlerinin nereden geldiğini merak edenlerdenseniz, atlarla han arasında bir bağlantı kurmaya çalışacaksınız önce. Evet, gerçekten de Atlıhan tarihi içinde atlar var. Nasıl mı?

Eskişehir Atlıhan Tarihi

1850’li yıllarda zengin bir tüccar tarafından yaptırılan han şehre odun almak için gelenlerin konaklama yeriymiş. Yani bir nevi otel işlevindeymiş. Kurtuluş Savaşı yıllarına gelindiğinde şehri işgal eden Yunan askerlerinin masalarında oturduğu çayını içtiği bir buluşma alanına dönüşen han işgalden sonra garnizon komutanlığınca askerlerin atlarını bağladığı yer olarak kullanılmış. Fakat hanın bulunduğu mahallenin halkı atların çıkardığı gürültüden öylesine rahatsız olmuş ki kısa bir süre sonra boşaltılmış. Taa o zamanlardan 2006 yılına kadar el değiştire değiştire gelen Atlıhan metruk bir binayken belediyenin restorasyonuyla bugünkü çekici haline kavuşmuş. Şimdi şehre dışarıdan gelen turist statüsündekiler için bir alışveriş noktası. Başta şehrin cicisi lületaşı olmak üzere gümüş ve cam takı-süs eşyası almak için en çok buraya geliniyor. Zemin kat alışveriş yapabileceğiniz küçük butiklerden, üst kat yemek mekanlarından oluşuyor.  Eskişehir’den ne alınır sorusunun cevabı da işte bu küçük Atlıhan dükkanlarında gizli!

Atlıhan’ı Odunpazarı bölgesini gezerken rotanıza alabilirsiniz. Atlıhan Çarşısı’na tramvayla gitmeyi tercih ederseniz ineceğiniz durak Atatürk Lisesi durağı. Otobüsle gitmek isterseniz merkez bölgesinden birçok otobüs çarşının önünden geçiyor.

Şelale Park

Başka bir kentin yabancısıysanız muhtemelen ille de panoramik bir şehir manzarası görmek istersiniz ya hani; Eskişehir Şelale Park tam da orası!

2009 yılında açılan ve 38.000 metrekare alana yayılan Şelale Park adını içindeki yapay şelaleden alıyor. Şelalenin yapaylığına takılanlardansanız bu şelalenin 1400 metrekare alana yayıldığını, yani öyle dere gibi akmadığını belirtelim çünkü görmeden önce biz de aslı varken niye gidelim demiştik. Şelale konseptinde Cervantes’in oldukça büyük etkisi var. Don Kişot, Sanço gibi masal karakterlerinin heykelleri yapılmış ve oldukça da şirin olmuş. Eskişehir Şelale Park’ta manzarayı izleyebileceğiniz seyir terası ile birlikte yürüyüş yolları, restoranlar ve kafeler de var. Gece 24:00’a kadar açık olan parka güzel bir serpme kahvaltı yapmak için de gidebilirsiniz. Şelale Park kahvaltı fiyatları nedir diye soruyorsanız yerine ve siparişinize göre değişebiliyor. Ama öyle çok uçuk rakamlar değil! Ayaz olur diye kışın gitmem diyorsanız ısıtma döşemişler merak etmeyin.

Eskişehir Şelale Park Nerede, Nasıl Gidilir?

Eskişehir Şelale Park, tarihi Odunpazarı evlerine yakın konumda. Toplu taşıma kullanacaksanız Odunpazarı Durağı’ndan 1 no’lu belediye otobüsüne binerek ulaşabilirsiniz. Odunpazarı’na şehrin içinden gelen bir tramvay var fakat tramvay Şelale Park’a gitmiyor. Dilerseniz Odunpazarı’ndan yürüyerek de gidebilirsiniz.

Kentpark

Kim demiş ki deniz yoksa plaj olmaz diye! Yılmaz Büyükerşen Eskişehir’i bir harikalar diyarına dönüştürmüş ve eskiden kokudan kıyısına yanaşılmayan Porsuk Çayı’nı halka deniz yapmış! Kent tamamiyle bir evrim geçirmiş ama sanırsak en büyük değişim de bu olmuş.

2009 yılında hizmete açılan Kentpark memleketin ilk yapay plajı ve 350 metrelik bir sahile sahip. Yapay plajın hemen yanında yarı olimpik yüzme havuzu ve at binme merkezi var. Dilerseniz uzun parkurunda yürüyüş yapabilir, gölet manzaralı restoranında oturup yemek yiyebilirsiniz.

Kentpark Ziyaret Saatleri ve  Kentpark Giriş Ücreti

Haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında gelebileceğiniz Eskişehir Kentpark’a giriş ücreti alınmıyor. Fakat plajına girerken hafta içi 20 tl (2020 fiyatı) ödüyorsunuz. Hafta sonları ise farklı bir fiyat tarifesi var.  16 yaşından büyüklerden 25 tl, 16 yaş altındaki genç ve çocuklardan 15 tl giriş ücreti alınıyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi

Yılmaz Büyükerşen’in imzasını taşıyan müze 2013 yılında açılmış ve 160 heykele ev sahipliği yapıyor. Yani Madame Tussauds’ları göremedim diye üzülmeyin, burada da malzeme aynı, sanat aynı, tek fark heykeller bizim tanıdıklardan!

Müzedeki heykel koleksiyonu Yılmaz Büyükerşen ve öğrencileri tarafından yapılmış. Bizce Eskişehir sanatçı bir belediye başkanı tarafından yönetildiği için sürpriz bir şehir. Türk büyükleri, siyasetçileri, sanatçılarından oluşan heykel koleksiyonunu 5 salon gezerek görebiliyor, fotoğraf çektirebiliyorsunuz.

Eskişehir Balmumu Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Eskişehir gezilecek yerler arasındaki müze Odunpazarı’nda bulunuyor. Eğer toplu taşımayla gitmeyi tercih ederseniz şehir merkezinden dolanıp otogara doğru giden  tramvaya binebilirsiniz. İneceğiniz yer Atatürk Lisesi durağı ve beş dakika yürüdükten sonra müzeye ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gidecekseniz park yerini dert etmeyin, mutlaka yer buluyorsunuz.

Eskişehir Balmumu Müzesi Ziyaret Saatleri

Eskişehir Balmumu Müzesi’ni Pazartesi hariç haftanın diğer günlerinde gezebiliyorsunuz. Giriş ve çıkış saatleri ise 10:00 – 17:00 saatleri arası ve hafta içi, hafta sonu değişkenlik göstermiyor.

Eskişehir Balmumu Müzesi Giriş Ücreti 2020

Eskişehir Balmumu Müzesi giriş ücreti 2020 tarifesinde tam bilet 15, indirimli bilet 8 tl. Eskişehir Belediyesi bilet satışından elde ettiği tüm geliri engelli çocukların ve okumakta zorlanan kız çocuklarının eğitimine harcıyor. Müzeyi gezerek bir taşla iki taş vuruyor, yardım da yapabiliyorsunuz.

Odunpazarı Modern Müze

Eskişehir denilince en çok hatırlanan bölgelerden biri olan Odunpazarı aslında bir sanat üssü desek doğrudur. Odunpazarı Modern Müze (OMM) bu üsse katılan en son eserlerden. 2019 yılında hizmete açılan bina en çok da Odunpazarı ruhuna uygun ahşap mimarisiyle dikkat çekiyor. Japon mimar Kengo Kuma yapmış bu binayı. Ama binanın ve işlevinin fikir babası hem mimar hem de bir sanat koleksiyoncusu olan Erol Tabanca.

Odunpazarı Modern Müze Ziyaret Saatleri

Sanatçıları özgür kılan bir konsepte sahip müzede farklı tarzlarda birçok eser bulunuyor. Eskişehir gezilecek yerler listenizi biraz uzatıp şehri tam anlamıyla tanımak isterseniz burayı es geçmeyin. Odunpazarı Modern Müze Pazartesi günleri kapalı Pazar günleri saat 11:00’da, diğer günler ise saat 10:00’da açılıyor. Kapanma saati ise Çarşamba günleri saat 18:00, diğer günlerde ise 20:00. Dilerseniz rehberli turlara katılabiliyorsunuz. Bu arada hatırlatmakta fayda var ki müze içinde video ve fotoğraf çekimi yasak!

Odunpazarı Modern Müze Giriş Ücreti

Müzeyi bireysel gezecekseniz bilet ücreti yetişkinler için 20, öğrenci-öğretmen ve 65 yaş üstü için 15 tl. Diyelim ki kalabalıksınız, 18 tl olan grup indiriminden de yaralanabilirsiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler rotasının birçok noktası Odunpazarı civarında. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’de öyle. Cama söz geçirebilen ve istediği şekle sokan yerli-yabancı sanatçıların hayranlık uyandıran eserleriyle dolu müze 2007’de açılmış. İçeride 3 galeri var ve bir tanesi geçici sergileri ağırlıyor. Diğer iki galerideki eserle ise kalıcı.

Eskişehir Balmumu Müzesi’ne çok yakın bir konumda bulunan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi bizi çok etkilemişti. Vaktiniz varsa Eskişehir gezilecek yerler rotasına ekleyip gezmenizi öneriyoruz. Pazartesi kapalı olan müzeyi ziyaret saatleri 10:-17:30. Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ne giriş ücreti ise yetişkinler için 10, öğrenciler için 5 tl.

Bir yorum için “Haftasonu Tatilleri İçin Eğlenceli Bir Rota; Eskişehir Gezilecek Yerler”

  1. Merhaba,

    Korona illetinden kurtulur kurtulmaz ben de ailemle birlikte Eskişehir’i gezmeye gideceğim.
    Bu yazıda anlatılan yerleri gezmek için sabırsızlanıyorum.
    Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir