Hey gidi Karadeniz! Hey gidi Hopa!

Karadeniz’in karardığı günlerden birinde, yayla tırmanışının arifesinde erkenden uyanmışım… Kaldığım bungalovun tam karşısında gri bir deniz, sağ yanı cami, sol yanı mezarlık… ‘Dışarda deli dalgalar, seni bu sesler oyalar’ yazmışlar bir mezar taşı üzerine… Belli ki dünyayı da unutmasın bilsin, ebediyette de eğleşsin istemişler. Belli ki gideni ÇOK sevmişler, dalgalara emanet etmişler.

Burası Sarp Sınır Kapısı’na yakın, bir yanı mezarlık, önü deniz bungalovlar… Akşamları aşağıdaki bir lokalden Kazım Koyuncu ezgileri geliyor.

Hopa’nın Tarihi

Aslında 1936’ya kadar Rize’nin bir ilçesiymiş Hopa. Sınır komşusu olan bu iki ilin karakteri birbirine öylesine yakın ki ilçeliği yeşil Artvin’e de çok yakışmış.

Yavuz Sultan Selim’in henüz vali olduğu dönemlerde (1490-1512) Kırım Seferi esnasında Osmanlı İmparatorluğu’na katılan ilçeye ismini de yine bu padişah vermiş. Acemcede ‘güzel’ anlamına gelen ‘Hop’ kelimesinden türeyen adının söylenişi  zamanla Hopa’ya dönüşmüş. 1829’da Çarlık Rusya’sıyla imzalanan Edirne Anlaşması ile bir Trabzon sancağı olarak Batum’a bağlanmış. Osmanlı- Rus savaşının patlak verdiği 1877-1878 yıllarında Rize Sancağı’na geçen ilçe 1. Dünya Savaşı’nın 1915 23 Şubat’ında Ruslar tarafından işgal edilmiş. İlçeyi milli sınırlarımız içine katan son anlaşma ise 31 Mart 1917 tarihinde yapılan Brest-Litovsk Anlaşması. 14 Mart 1918’de ise resmen ülkemize katılıvermiş.

Hopa Nerede?

Artvin’in en doğusunda, Gürcistan’ın Batum sınırında konumlanan Hopa’yı Batum’a geçerken uğranan ilçe diye de hatırlayabilirsiniz isterseniz…

Türkiye’nin Gürcistan sınırı olan Sarp Sınır Kapısına ortalama 20 kilometre mesafedeki ilçenin doğusunda Borçka, güneydoğusunda Murgul, güneybatısında Arhavi var. Deli dalgalarının vurduğu Karadeniz ise kuzeybatısında bulunuyor.

Hopa’ya Ulaşım

Karadeniz sahil karayolundan araçla ulaşım mümkün. İlçenin bir havalimanı yok fakat uçakla gelmek istediğinizde Gürcistan’daki Batum Havalimanı’na iniş yapabiliyorsunuz. Gürcistan-Türkiye arasındaki ulaşımlarınızda ise vize gerekmiyor, Sarp Sınır Kapısı’nda kimliğinizi göstermeniz yetiyor.

Hopa Konumu

İlçenin Artvin’in şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 65 kilometre. Trabzon’dan başlayarak Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Kars ve Gürcistan’ın birbirine bağlandığı bir karayolunun kavşağı olan Hopa’nın 289 kilometrekarelik yüzölçümüne göre nüfus artışı yıllık yüzde 5,5 civarında. 6 mahalle ve 29 köye sahip Hopa, Karadeniz’in de sahil boyunca uzanan son ilçesi.

İlçenin en yüksek noktası 1513 metre yükseklikte olup, Yavuz Sultan Tepesi olarak anılıyor. Her mevsim yağmurlu bir iklime sahip olduğundan yüzölçümünün yarısından fazlası ormanlık alanlardan oluşuyor. Kar yağışı ise genellikle şubat ayında görülüyor.

Hopa Ekonomisi

Karadeniz toprağının ganimetleri çay ve fındık Hopa tarımının can damarı. Fakat sınır ilçesi olması ve limanının bulunması turizm ile ticareti de canlandırıyor. Tabii Karadeniz’e kıyısı olup da teknesi olmayan bir ilçe de düşünülemeyeceğinden balıkçılığında önemli bir zanaat olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Hopa’da Ne yapılır?

Hopa Festivaller – Etkinlikler takip edilir

Oynak, kıvrak ve zeki bir halk olan Karadenizlilerin olduğu her yerde hayat var. İlçenin en değer verilen etkinliklerinin başında okumak yazmak geliyor olmalı ki okur yazar oranı yüzde 98’leri buluyor.

Temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen Hopa Kültür ve Sanat Festivali’nde  sanat, kültür ve spor alanında eğlenceli aktiviteler düzenleniyor. Yine temmuz-ağustos yaz diliminde Azerbeycan, Rusya, Ermenistan, Gürcistan ve bizden filmlerin gösterildiği Kafkas Film Festivali var. Sanat sevenlerdenseniz kaçırmayın diyoruz.

Kazım Koyuncu’nun mezarı ziyaret edilir

Hopa’nın büyük değerlerinden Kazım Koyuncu Karadeniz müziği denilince ilk akla gelen isimlerden. 2005 yılında 33 yaşındayken hayata veda eden genç müzisyenin mezarı Yeşilköy Köyü’nde bulunuyor.

Sarp Sınır Kapısı’ndan Batum’a geçilir

1988 yılında açılan sınır kapısı aslında iki coğrafyanın birbiriyle ilgisinin bıçak gibi kesildiği yer. Hopa’nın dağlık ve sert mizacı bitiyor, yerini Batum’un subtropikal iklime sahip yumuşaklığını ve düz coğrafyasına bırakıyor. 

Sadece nüfus cüzdanınızı göstererek girebileceğiniz Gürcistan Sarp Sınır Kapısı‘nın Hopa tarafındaki otoparklara aracınızı bırakıp yaya olarak da geçebilirsiniz. Sınırın Gürcistan tarafında ilk karşılaşacağınız köy olan Sarpi’den Batum’a dolmuşlar kalkıyor.

Hamsili Pilav yenir

Sadece pilavını değil tavasını, ızgarasını da deneyebileceğiniz hamsi Hopa’nın yemek klasiği. Ama Laz böreği, lahana şahaseri Harhaşi’si de meşhur, bizden söylemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir