Kayseri Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nin Ankara ile Konya’dan sonra 3. büyük ili olan (17 bin km2) Kayseri gezilecek yerler, tadılacak lezzetler, civardaki bölgeler derken kalıp keşfetmek için bir çok neden sunuyor size.

Örneğin; bizim gibi Kapadokya’ya gidiyorsunuzdur ve mesafe yakın olduğundan Kayseri’yi de bir keşfedeyimdemişsinizdir. Erciyes’in dağ mevsimi olan aralık-ocak-şubat aylarında kayağa gelmişsinizdir ve şehri de bir göreyim diye aşağı inmişsinizdir. Bölgenin en fazla Selçuklu eseri görebileceğiniz ili olan Kayseri kültür – yemek turu rotanızdadır, hem ceddin bıraktığı eserleri hem de muhteşem lezzetlerini deneyimlemek için gelmişsinizdir. Ya da tesadüfler itmiştir sizi Kayseri’ye, bir sebeple kendinizi Cumhuriyet Meydanı’nda buluvermişsinizdir.

Nüfusu iki  milyona yakın Kayseri ile biz Türkler 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra tanışmış olsak da, dünyanın en eski kentlerinden biri (neredeyse 6000 yıllık) olduğunu söylüyor tarihçiler. Klasik çağlarda Kapadokya bölgesinin içinde yer alan, günümüzde de bölgeyle hala organik bağı olan bu kent Kızılırmak’ın güneyinde konumlanıp, Tuz Gölü’yle Fırat Nehri arasında uzanıyor. Ticaret denilince akla gelen hünerini ise İpek Yolu güzergahı olduğu dönemlerden bu yana sürdürüyor.

Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri‘nin tarihine baktığımızda Hititlerin gözbebeği şehirlerden biri olduğunu, Hristiyanlığın kaçak göçek yaşandığı dönemlerde coğrafyasının kalkan bellendiğini ve birçok misyoner yetiştirdiğini öğreniyoruz. Yani kent Selçuklu yapılarından ibaret değil, kimler gelmiş kimler geçmiş Erciyes’in eteklerindeki bu şehirden say say bitmiyor. Kayseri gezilecek yerlerin rotasında bolca lezzet durağı da var. Mesela mantı denilince, hele de bir kaşığa 40 tane girdiği söylenince rejim filan yalan oluyor. Zaten Kayseri’ye de rejimde değilken gelmek gerekiyor. (Bkz : Kayseri lezzetleri)

Kayseri Kalesi

Hemen hemen her şehrin mazisi çok ama çok eski ve bazen yapanı anonim bir kalesi bulunuyor. Kayseri Kalesi de işte öyle bir kale. Öylesine asil, öylesine dik ve öylesine eyvallahsız duruyor ki, ne yapıp edip 18 burcundan birine çıkıp nöbetçi bir asker gibi durası geliyor insanın. Ne zaman yapılmış kısmını deştiğimizde net olmasa da güçlü bir bilgi olarak Romalılar dönemi karşımıza çıkıyor. Çünkü kalenin içinde bulunan sikkeler M.S. 238 yılına, bölgeye hakim Roma İmparatoru III. Gordion dönemine tarihleniyor. Ama tarihçilerin dediğine göre kaleye yüzyıllar içinde eklemeler yapılıyor, tadilatlar geçiriyor ve günümüze kadar birbirinden farklı birçok medeniyetin emeğiyle şekilleniyor.

kayseri gezilecek yerler

Roma, Bizans, Selçuklu dönemlerindeki hükmünü Osmanlılar döneminde de koruyan Kayseri Kalesi yamuk dikdörtgen bir forma sahip ve Kayseri’nin tam merkezinde, Cumhuriyet Meydanı’nda oldukça büyük bir alan kaplıyor. Genellikle yükseklere yapılan ve araziye hakim bir görüş alanı sunan kalelerin tersine, bu kale neden düzlüğe yapılmış; işte orası bilinmiyor.

Kayseri gezilecek yerler arasında en büyük abide olan Kayseri Kalesi‘ni bir kültür ve sanat merkezine dönüştürmek için 2003 yılında başlayan restorasyonlar henüz bitmemiş. (2019 başı itibariyle) İçinin albenisini görmedik, ne zaman biter bilinmediğinden şu gün içeri girebilirsiniz de diyemiyoruz.  Ama dışından baktığımızda oldukça etkilendik. Kayseri gezilecek yerler arasında rotanızda işaretli olsun diyeceğimiz kalenin etrafında şehrin çarşısı ve giderken almak isteyeceğiniz pastırma – sucuklar satan yekpare dükkanlar var. Buradan yapacağınız alışverişlerde bir Kayserili’yle pazarlıkta ne denli başarılı olursunuz bilemeyiz ama bizce bir deneyin. Belki daha Kayserili çıkarsınız kim bilir…

Kayseri Saat Kulesi

kayseri gezilecek yerler

Kayseri‘nin en merkezi yeri olan Cumhuriyet Meydanı’nda şehrin en önemli simgelerinden olan saat kulesi çıkacak karşınıza. 1900’lü yılların başlarında Sultan II. Abdülhamit’in yayınladığı bir fermanla büyük şehirlerin tümüne bir saat kulesi yapılmasına hükmedilmiş. Bu saat kulesi de 1906 yılında emre itaaten yaptırılmış. Kare şeklindeki Kayseri Saat Kulesi’nin boyu yaklaşık 10 metre. Saati hiç durmuş mu öğrenemedik. Ama fotoğraf çekecekseniz gittim, gördüm, tam da ordaydım diyecek kadar merkezi bir konumda.

Kurşunlu Camii

Tarihimizin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olan Mimar Sinan Kayseri’nin Agırnas ilçesinde doğmuş, 22 yaşına kadar da doğduğu yerde yaşamış. Kurşunlu Camii’nin büyük ustanın memleketine yaptığı iki camiden biri (diğer cami saat kulesi ile valilik binası arasındaymış ama artık enkazı bile yok) olduğu söyleniyor. Fakat tarih hesabı buna tam da uymuyor, çünkü cami  inşaat döneminin Mimar Sinan’ın neredeyse 100 yaşına denk gelmesini akıl pek almıyor. Zaten kendisi de 90’lı yaşlarda vefat etmiş. Kurşunlu Camii Kayseri Kalesi’ne ve Kapalıçarşı’ya çok yakın. Cumhuriyet Meydanı içinde bir Kayseri Gezilecek Yerler rotası oluşturduğunuzda saat kulesini, kaleyi ve bu camiyi aynı alanda gezip görebiliyorsunuz.

kayseri gezilecek yerler

Kurşunlu Camii’nde daha dikkatli bakın diyeceğimiz üç şey var. Birincisi kalem nakış süslemeleri, ikincisi mermer kapısı, üçüncüsü ise tamamıyla kurşun kaplı çatısı.

Selçukludan pek çok (Hatta iç bölgelerdeki şehirlerde en çok eserin olduğu yer burası), Osmanlıdan ise sayılı eser göreceğiniz Kayseri’de bu eser tam bir Osmanlı. Geniş bahçesinde oturup tek minaresinden yükselen ezanı dinlemenin iyileştirici bir etkisi var. Ruhunuzu alıp başka yerlere konduruyor ve el açtırıp göklerle konuşturuyor.

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi

Hunat Hatun Selçuklu hükümdarı I. Alaeddin Keykubat’ın Hristiyan eşi. Evlenmeleri heyecan yaratan bir aşkla olmuyor ama. I. Alaeddin Keykubat Alanya Kalesi’ni işgal ettiğinde o zamanlar Alanya Kralı olan Hunat Hatun’un Rum babası, kalenin anahtarını vermek için iki şart öne sürüyor. Birincisi serbest kalıp Kırşehir’e yerleşmesine izin vermesi, ikincisi ise kızı Prenses Destina’yı hükümdarın zevcesi olarak kabul etmesi. Keykubad’ın bu teklifi kabul etmesiyle prenses Hunat Mahperi Hatun adını alıp saraya giriyor. O zamanlar Selçuklu’da saray mensuplarına özgü kullanılan ‘Huvand’ ünvanının türkçeleştirilmişi olarak söylenen Hunat ismi de buradan geliyor.

kayseri gezilecek yerler

Hunat Hatun Külliyesi Kayseri’nin en büyük Selçuklu Camisi

Hayır işlerini seven Mahperi Hatun’un 1237-1246 yılları arasında yaptırdığı bu eser, Kayseri gezilecek yerler içindeki en büyük Selçuklu camisi. Tamamen kesme taşlardan inşa edilen yapının ilk önce hamamının yapıldığı, daha sonra ise medrese, cami ve hamama ilaveten ek bölümlerin tamamlandığı biliniyor. 2000 metrekarenin üzerindeki yüz ölçümüyle devasa bir alana yayılan bu eserde caminin minberi ve mihrabı özel bir yer tutuyor. Çünkü Selçuklular camilerinde minberle mihrabı süslemezken, bu camide istiridye kabukları gibi süslenmiş ve geometrik sarmallarla döşenmiş nişler bulunuyor.

3 kapısı olan caminin batıya açılan kapısı ise üzerinde bir Ayet-i Kerime yazan kitabesi ve süslemeleriyle oldukça çarpıcı. Çoğu şeyi unutturan zamanın bir şevval ayında yazılan kitabeyle dünyanın bir rüya olduğuna dair yaptığı hatırlatmalara teslim oluyorsunuz. Ölümden, imandan, ahretten bahsediyor ve bunu bilerek eşiğinden girmeye çağırıyor. Bu kapıdan geçtiğinizde sol tarafınızda Mahperi Hatun’un türbesini görüyorsunuz. Ne yazık ki Mahperi Hatun’un ömrü külliyenin bittiğini görmeye yetmemiş. İnşaata daha sonraları oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev devam etmiş. Caminin minaresini ise çok sonraları II. Abdülhamit yaptırmış.

kayseri gezilecek yerler - hunat hatun külliyesi

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün restore ettiği binanın içinde günümüzde ebru, hüsnü hat, ney  gibi Türk – İslam sanatlarını yaşatan 22 atölye ile bir de mevlevihane var. İçine tarihinin ağırlığı mı yoksa duanın rahiyası mı huzur veriyor bilmesek de oturup bir çay içip nefeslenmenin tazeleyici gücünden eminiz.

Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahane

Biraz fazla etkilendik ve bu yüzden de biraz fazla yazdık. Okumak için buyrun buraya!

Döner Kümbet

kayseri gezilecek yerler

Hunat Hatun Külliyesi‘nin çok yakınında aynı dönemlerden kalan Alaca Kümbet de şehrin tarihinin bir simgesi.  Yol üzerinde bulunuyor ve hemen gözünüze çarpıyor. Kayseri’de kaç tane kümbet var merak ediyorsanız sayısı 40’ı buluyor. Ama bize sorarsanız dıştan baktığınızda en çarpıcı duranı Döner Kümbet. Eğer Selçuklular’ın 800 yıl önceki nefis taş işçiliğini görmek ve fotoğraflamak istiyorsanız merkezden 10 dakikada yürüyerek gidebileceğiniz Talas yolu üzerindeki Döner Kümbet’i Kayseri gezilecek yerler listenize ekleyin. İçeri giremeseniz de en azından cephesini görmüş olacaksınız. Şamanlardan bu yana süregelen hayat ağacı motifleri, çift başlı kartallar, aslanlarla bezeli kümbetin yapılış tarihiyle ilgili bir kitabesi olmasa da dönem eserleriyle benzerlikleri olduğundan 1276 yılında yapıldığı düşünülüyor. Prenses Şah Cihan Hatun adına yaptırılan kümbet onikigen bir yapı ve 2 yüzeyi hariç diğer yüzeyleri semboller ve işaretlerle dolu. Çevresinde dolandığınızda muhteşemliğini daha iyi anlıyorsunuz.

Soğanlı Vadisi

kayseri gezilecek yerler

Kimine göre Kapadokya’nın başladığı, kimine göre bittiği yer Soğanlı Vadisi. Ürgüp’e 34, Kayseri merkezine ise yaklaşık 120 kilometre mesafede. Vadi  iğne oyası gibi işlenmiş peribacalarıyla ve peri eli değmişçesine büyülü doğasıyla gitmezseniz eksik gezmiş olursunuz dedirtecek kadar güzel. M.S. 4. Yüzyılda Hristiyanların gizlenmek için seçtiği üslerden biri olan Soğanlı Vadisi yüzlerce kilisenin ve manastırın olduğu kalabalık bir bölgeymiş. M.S. 9 ila 13. Yüzyılda yapılan bu kiliselerin çoğu zamana direnemese de freskleriyle kendini hatırlatan birkaç tanesi kalmış. Fresklerindeki kararmalardan esinlenerek Karabaş adı verilmiş kilise, Kubbeli Kilise, Saklı Kilise, ve freskinde bir azizle canavarın boğuşmasından ismini almış Canavar Kilise bu kiliselerden bazıları. Güvercinlikler ise yüzyıllar öncesinde nasılsa bu gün de hala aynı.

Küçük bir not :

Tarih mirasına sahip çıkanların etmeyin eylemeyin diye bas bas bağırmasına rağmen, aşk meşk laflarıyla karalanmış, isim yazılmış o güzelim freskleri görünce muhtemelen sizinde bizim gibi canınız acıyacak. (Kapadokya’ya gittiğinizde ve diğerlerini gördüğünüzde ise hücreleriniz çığlık atacak!)

Köylülerin kendi elleriyle yaptığı ve Kapadokya’ya gelen yerli yabancı her turistin tezgahlardan tanıdığı bez bebeklerin çıkış yeri de Soğanlı Vadisi. Böyle efsunlu bir coğrafyada tarlasından ve bez bebeğinden başka geliri olmayan bu güzel insanların mütevazi eserlerinden alın mutlaka.

Erciyes Dağı

kayseri gezilecek yerler

Tarihini, geleneneğini, göreneğini, sofrasının lezzetini bir kenara bıraktığımızda Kayseri demek Erciyes, Erciyes demek Kayseri‘dir aslında. Memleketin en hüzünlü dağlarından olan, saçları ağarmışçasına tepesi bembeyaz, kafası karışıkmışçasına başı dumanlı bu mağrur dağ; tarihten nasiplendiği efsanelerde sevdiğine kavuşamamış Cis Hatun’un gelinliğidir aynı zamanda. Kayseri’nin her tarafına yayılmış o mis hava her yerden görünen Erciyes’in soluğudur. Çok ağlamış ve gözyaşı kurumuşçasına, bir zamanlar lavlarıyla Hasan Dağı’nı doğurmuş, peribacalarını kurmuş sonra da dinginleşip söndüğünden ağacı bitmemiş bir türlü. Bazen baksanız da göremiyorsunuz, canı istemiyor, sislerin arasında saklanıyor. Bazen pırıl pırıl parlayıp önünüzde soyunuveriyor. Boyu posu devasa, tam 3916 metre. Kışın zirvesinin ana baba günü olduğu Erciyes Dağı’nda güvenle kayabileceğiniz modern tesisler, güvenle soluyabileceğiniz oksijenli bir hava var. Buraya yağan kristal karın dünyada bir de sadece Alpler’e yağdığı söyleniyor. Kayak sezonu kasım – mayıs ayları na kadar uzun bir döneme yayılıyor.

Kapuzbaşı Şelalesi

Kapuzbaşı Şelalesi‘nin Niagara Şelalesi’nden bile daha büyük olduğu söylentisi bir iltifat değil, tamamen doğru! National Geographic dergisinin Türkiye’nin saklı 40 cenneti arasında gösterdiği bu şelale aslında 5’i büyük, 2’si küçük 7 şelalenin oluşturduğu bir takım gücü. Yükseklikleri ise 30 ila 80 metre arasında değişkenlik gösteriyor. Bu özelliğiyle Zambiyada’ki Victoria Şelalesi’nden sonra dünyanın en yüksek 2. şelalesi sayılıyor.  En heybetlisinin bu yediliden biri olan Elif Şelalesi olduğunu söyleseler de bizce hepsinin ayrı ayrı haşmeti var.

Kayseri‘nin Yahyalı ilçesinde yer alan ve Aladağlar Milli Parkı içinde bulunan Kapuzbaşı Şelalesi şehir merkezine 165 kilometre mesafede. Aman çok uzak demeyin, gür su sesini, hırçın akışını ve iddiasını görmeden Kayseri‘den dönmeyin.  Kayseri gezilecek yerler arasında en güzel su sesi burada…

Kapalıçarşı

kayseri gezilecek yerler

Ticaretin doğduğu yer mi değil mi bilmesek de öğrenildiği yer, icra edildiği yer, ilmihalinin basıldığı yer gibi birçok tanımlama yapabiliriz İpek Yolu üzerindeki Kayseri için.  Kapalıçarşı ise sezonluk değil, 12. Yüzyılda Selçuklulardan beri var olduğundan ömürlük yerlerinden. 24 dönüm arazi üzerinde 910 dükkanıyla hizmet veren çarşı baharatçısından, çeyizcisine; mutfak eşyası satanından, kıyafet satanına kadar her türlü ihtiyaç için gezilebilecek nitelikte. Hiçbir şey almasanız bile ev yapımı sucuk, pastırma kokan ve eski mesleklere göre isimlendirilmiş sokakları, kuyumcuların bulunduğu Kazancı Çarşısı gezinmek için ideal. Vezirhan, Bedesten, Gönhan gibi bölümlere ayrılan Kapalıçarşı’da Merkezi Çarşı Selçuklu izlerini taşırken, Urgancılar ve Hacı Efendi çarşılarında Osmanlı üslubu hakim. Böyle çarşıları gezmeyi çok seven bir aile olduğumuzdan girince kolay kolay çıkamıyoruz. Ve farkına vardık ki en çok böyle yerlerde fotoğraf çektiriyoruz.

Mimar Sinan’ın Evi ve Agırnas yeraltı şehri

21. yüzyılın Türkiyesi’nde altyapı sorunlarını hala konuşuyorsak bizim çağın bir Mimar Sinan’ının olmamasıdır sebep. Koskoca Türk tarihinde sırrına erişemediğimiz nice üstün insandan biridir Mimar Sinan. Zeminin sağlamlığını görmek için temel atıp senelerce beklediğinden bunca depreme rağmen hala dimdiktir yaptığı camiler. Hafızların sesi her yana eşit dağılsın diye akustikte ince elenmiş sık dokunmuştur kubbeler. İslerinden çiniler kararmasın diye hep gizliden bir odaya üflemiştir dumanını kandiller…

Mimar Sinan’ın Evi

kayseri gezilecek yerler

Her eserine yüceden bir ruhun üfürdüğü Mimar Sinan’ın doğduğu ve büyüdüğü 3 katlı ev Kayseri merkeze 22 kilometre mesafede, Agırnas’da bulunuyor. Hayal gücünüze ne kadar yüklenseniz de böylesine sade olabileceği de inanın aklınıza gelmiyor.

kayseri gezilecek yerler

1400’lü yılların sonlarında Kayseri’nin Rum mahallelerinden biri olan Agırnas’da (bildiğiniz üzere Mimar Sinan’da bir Rum devşirme)  sokaklar taş, sokakların bittiği yerde ise tıpkı Kapadokya’dakiler gibi etkileyici bir yeraltı şehri var. Mimar Sinan’ın doğumundan 22 yaşına yaşadığı ev ise tabanından bu yeraltı şehrine bağlanıyor. Zaten onun devrini yaşatan da bu kat, mutfağı, mahzeni, muhteşem kemerleri ve kemerlerin üzerindeki işlemeleriyle buram buram tarih kokuyor.

kayseri gezilecek yerler - agırnas

1950’li yıllarda yapılan restorasyonla düzenlenen 2. kat ise biraz etnografi müzesi gibi. Eve Agırnas merkezinden 5 dakika yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Gezmek için de neredeyse rehber kadar bilgili bir kasaba sakini olan Mustafa Bey’den yardım isteyebiliyorsunuz. (telefonu evin girişinde yazıyor) Tabii bir Selimiye muhteşemliği beklemeyin. Ama işin içinde böyle büyük bir usta olunca da Kayseri gezilecek yerler arasına mutlaka ekleyin diyeceğimiz Agırnas‘da adını yad etmeden, köyünü görmeden Kayseri‘den gitmeyin.

Agırnas Yeraltı şehri

Mucizeler diyarı memleketimizde yeraltı şehri denilince Kapadokya gelir ya hep akla, Kayseri‘nin de ben burdayım diye kısık sesle bağıran, bu yüzden de pek duyulmayan 20’ye yakın yeraltı şehri var. Biz sadece kasabanın girişindeki Aşağı Pınar bölgesinde bulunan Agırnas Yeraltı Şehri’ni gezebildik.

agırnas yeraltı şehri - kayseri gezilecek yerler

Oldukça dar dehlizlerden oluşan bu garip şehirde M.Ö. de olsa nasıl yaşayabildiklerine akıl sır erdiremeyerek, basık odalarında eğilirken acaba cüceler miydi diye düşünerek, biraz debelenip, bazen çömelerek yürüdük. Devirler değişse de korkmak, saklanmak, barınmak gibi insani dürtülerin hiç değişmediğini hatırlatan Agırnas Yeraltı Şehri’nin taa Kapadokya’daki yeraltı şehirlerine bağlantısı olduğunu savunan tarihçiler var. Kayseri gezilecek yerler listenize bu evi göreceğim diye bir not düşün. Gezmek isterseniz Mimar Sinan Evi’ni gezdiren görevliden ya da bir harçlıkla sevindireceğiniz kasabanın çocuklarından yardım alabiliyorsunuz.

Talas

Talas, Kayseri‘nin merkezine çok da uzak değil, 8 kilometrelik mesafeyi arabayla 10 dakikada  gidebiliyorsunuz. Peki Talas Kayseri gezilecek yerler rotasının olmazsa olmazı mı, evet! Hatta gezi planlamanızda biraz daha fazla vakit hak ediyor desek yalan olmaz. Bu yüzden daha detaylı anlattık, hadi gelin…

Kayseri’ye Nasıl Gidilir?

Orta Anadolu’nun ortasında denilebilecek bir konuma sahip Kayseri’ye ulaşımı karayolu, demiryolu ve havayolu kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Kayseri Erkilet Havalimanı ile şehir merkezinin mesafesi yaklaşık 12 kilometre. Havayolu servisleriyle veya taksiyle merkeze kısa sürede ulaşım mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir