Sazova Parkı (Eskişehir Gezilecek Yerler)

Eskişehir Stadyumu’nun hemen yanında, Kütahya Yolu üzerinde bulunan Sazova Parkı sadece park değil aslında, işlevini açıp da tam adıyla anarsak Bilim, Sanat ve Kültür Parkı diyebiliriz buraya. Belediye yönetimindeki farklı bakış açılarıyla dekore edilmiş Eskişehir’in en büyük değişimlerinden biri de burası. Yeşil alanlarıyla, bilim sanat bölümleriyle ve hayvanat bahçesiyle üç kategoriye ayrılan bir zenginliğe sahip bu alanda çoluk çocuk keyifli bir gün geçirebiliyorsunuz. Eskişehir’de bisiklet kullanımının yaygın olmasının en büyük sebeplerinden biri olarak gösterilen parkta Masal şatosu bile var.

Eskişehir gezilecek yerler rotasından sakın elemeyin diyeceğimiz Sazova Parkı şehrin Disneyland’ı olarak da biliniyor. Parkın tüm bölümlerini gezmek isterseniz dolu dolu bir gününüzü alabiliyor. Tam 400.000 metrekare üzerine kurulu park yetişkinler için dinginlik, çocuklar için de eğlence vadediyor. Eskişehir’e kendi aracınızla gelecekseniz bagaja attığınız seyyar sandalyeler burada çok işe yarayacak. Gelelim Eskişehir Sazova Parkı’nda ilginizi çekecek bölümlere! Ama şunu da hatırlatalım ki park içindeki birçok yer 17.00 sularında kapanmaya başlıyor. Bu yüzden bilet almak, sıra beklemek ve gezerken geçireceğiniz süreyi de göz önünde bulundurarak gezme girişiminde bulunun.

Masal Şatosu

Çocuğumu Paris’e götüremedim Disney’i göremedi tüh demeyin! Sazova Parkı Masal Şatosu Halsel’in Gratel’in, Külkedisi’nin, Pamuk Prenses’in ve say say bitmez nice masal kahramanının ‘keşke benim olsa’ diyebileceği kadar güzel. Ama mimari açıdan esinlendiği kaynak tamamen milli. İstanbul’daki  Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı’ndan tutun, Amasya’dan, Mardin’den, Diyarbakır’dan tarih esintileri var kulelerinde.

Eskişehir’e çocuklu geldiyseniz ya da içinizdeki çocuk merak ediyorsa şatonun içi de dışı kadar güzel. 5-11 yaş arasındaki çocuklar için düzenlenen ve yarım saat süren Gizemli Yolculuk turuna siz de çocuğunuzla birlikte katılabiliyorsunuz.  Şatonun önü fotoğraf noktalarından biri olması sebebiyle oldukça kalabalık oluyor. Şatonun içini gezmek isterseniz 10-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Masal Şatosu giriş ücreti ise yetişkinler için 10, çocuklar için 5 tl.

Gölet ve Korsan Gemisi

Sazova Parkı’nın tam göbeğinde yer alan gölet eğlenceyle huzurun birbirine karıştığı yer. Göletteki ördekler sizden ekmek beklerken çocuklar da gemiye binmeyi bekliyor. Masal Şatosu gibi bir hayal aleminin uzantısı olan Korsan Gemisi göletin limanına demirlemiş dururken elbette ki içeride ne var görmek istersiniz. Hatta güvertede bir foto da sosyal medyada iyi gider. Geminin iç kısmı gemi müzesi olarak da anılıyor. Kaptan köşkü, kiler, zindan ve özellikle çocukların çok seveceği korsan ruhuyla geminin içini  09.30- 21.00 saatleri arasında gezebiliyorsunuz. Bilet fiyatları ise yetişkinler için 3, çocuklar için 1,5 tl.

Hayvanat Bahçesi

Biz görmemiş olsak da, Sazova Parkı’nın en görmeye değer yeri olarak gösteriliyor hayvanat bahçesi. 2017 yılında açılan bu alanda tropik bölge, Papağan Evi ve Japon Bahçesi olarak adlandırılan 3 bölüm kurulmuş. 58.000 metrekarelik bir alanda 250’den fazla hayvan türü varmış.

Çocuklar küçükken doğayı tanımaları açısından gitmişliğimiz olsa da artık  hapsedilmişliğin vitrini gibi görüyor ve gitmiyoruz hayvanat bahçelerine. Fakat çocuklar için bir öğrenme merkezi olduğunu düşünmüyor da değiliz.

Eti Sualtı Dünyası da hayvanat bahçesinin bünyesinde ve alacağınız tek biletle hem hayvanat bahçesini hem de burayı gezebiliyorsunuz. 10.00-18.00 saatleri arasında gezebileceğiniz bu bölge için giriş ücreti yetişkinler için 10, çocuklar için 5 tl. 

Esminyatürk

İstanbul’un Miniatürk’ünü gezdiyseniz ‘aaaaa’ diye çok şaşırmayacaksınız belki ama burası da güzel, zengin ve gezilebilir bir yer. Miniatürk kadar büyük değil ve oyalanarak gezseniz bile en fazla yarım saat sürüyor. Sazova Parkı Esminyatürk giriş ücreti yetişkinler için 3, çocuklar için 1,5 tl.

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Cam yapısı ve karizmatik duruşuyla gördüğünüzde nedir diye merak ettiğiniz o yer Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi. Eskişehir’in temel taşı Anadolu Üniversitesi’ne bağlı bu yapının içinde tarihe adını yazdırmış balmumundan heykeli yapılmış Türk büyükleriyle tanışıyorsunuz. Giriş için de ücret ödemiyorsunuz.

Bilim Deney Merkezi

Hayatın her yerine giren teknolojinin çocukların zihnine girmesi ve zihinlerinde kolayca çözümlenmesi amacıyla kurulmuş bu tesis. Gerçekten de daha kapıdayken  ilgilerini çekiyor. İçeriyi gezmek konusunda gruplara öncelik veriliyor. Ama elbette ki bireysel girişlere hayır denmiyor. Saat 13.00-17.00 arasında gezebileceğiniz Bilim Deney Merkezi giriş ücreti yetişkinler için 10, çocuklar için 5 tl.

Sabancı Uzay Evi

2012 yılında açılan Sabancı Uzay Evi ilk bakışta kocaman bir disko topu andırıyor. Teknoloji, doğa ve hayal dünyası derken burası da çocuklar için bir ilgi deryası ve onları alıp hoooop uzaya uçuruyor. Evrenin sırları ve kara delik gibi büyüklerin eveleyip geveleyerek anlattıkları her şeyi interaktif gösterilerle öğreniyor çocuklar. 13.00-17.00 saatleri arasında gezebileceğiniz Sabancı Uzay Evi giriş ücreti yetişkinler için 10, çocuklar için 5 tl.

Sazova Parkı’na Nasıl Gidilir? Otopark Var mı?

Sazova Parkı’na şehrin içinden toplu taşıma ile gidecekseniz; 16 veya 38 numaralı otobüsleri; Odunpazarı’ndan gidecekseniz 11 veya 17 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz taksiye ya da minibüse de binebilirsiniz. Eski stadyumun hemen arkası minibüslerin kalkış noktası, istikamet ise yeni stadyumun orası!

Sazova Parkı otoparkı ise 5 tl ve yeni stadyum yürüme mesafesinde olduğu için buranın otoparkından da yararlanmanız mümkün