Tarihten bir devre mülk; Kayseri Talas

Kayseri gezilecek yerler rotasında yer alan Talas, şehrin merkezine çok da uzak değil, 8 kilometrelik mesafeyi arabayla 10 dakikada gidebiliyorsunuz. Peki Talas, Kayseri rotasının olmazsa olmazı mı, evet! Hatta gezi planlamanızda biraz daha fazla vakit hak ediyor desek yalan olmaz.

kayseri gezilecek yerler - talas

Aşağı Talas ve Yukarı Talas olmak üzere ayrılan bu güzel belde Kayserililerin yazlığı aslında. Bağlar arasındaki bakımlı villalar kışın inzivadayken, yazın canlanıp şenleniyor. Ama asıl güzelliği yazlık olması değil, 2000 yıllık geçmişi. Talas’ın sokaklarında sağlı sollu sıralanmış taş binalar, kiliseler, camiler ise geçmişin geçip giderken bıraktığı izler. Erciyes Dağı’nın eteğindeki oya gibi görünen bu nadide yerde bir zamanlar Kapadokyalılar, Bizanslılar ve Romalılar dahil birçok medeniyet yaşamış. Zaman geçtikçe bir Rum kasabasına dönüşmüş ve adı uzunca zaman ‘Mutalaski’ olarak anılmış. Ülkemizin en eski okullarından Talas Amerikan Koleji de o dönemde burada yaşayan azınlıkları eğitmek için kurulmuş. Hatta dünyayı yöneten ailelerden sayılan Onassis’ler, ünlü yönetmen Elia KazanBedri Rahmi Eyüboğlu‘nun çatalkara çingenesi Mari Gerkmezyan da buralıymış.

kayseri gezilecek yerler - talas

Osmanlının son zamanlarında Türk nüfusun artmasıyla bölgelere ayrılan Talas’ın yukarısında Rum ve Ermeniler yaşamlarına devam ederken Aşağı Talas Müslüman mahallesine dönüşmüş. Şimdi gezeceğiniz Talas, yaşadığı her dönemin, kucak açtığı her kültürün mühürleriyle dolu göze seyir, yüreğe yaren bir yer. Şirin bulabiliyor, eski bulabiliyor ya da gittiğiniz mevsime göre ‘durgun’ diyebiliyorsunuz. Peki Talas gezilecek yerler arasında nereler mi var?

Talas Amerikan Koleji

talas gezilecek yerler amerikan-koleji

Bahsini geçirdiğimiz Amerikan Koleji’nden başlayalım mesela. Yukarı Talas’ta Amerikalıların 1870 yılında kurduğu bu okul kızlar ve erkekler bölümü olarak ikiye ayrılan kocaman bir bina. Amerikalılar kendi elleriyle kurdukları bu okulu 1967 yılında yine kendi elleriyle kapatıp öğrencileri de Tarsus’a nakletmişler. Bugün bir bölümü Erciyes Üniversitesi‘nin bünyesindeki binayı gezmek için özel izin alınması gerekiyor.

Yaman Dede Camii

talas gezilecek yerler -yaman-dede-camii

Yaman Dede Camii Talas’ın Tablakaya Mahallesi’nde bulunuyor. Gördüğünüz anda yakın tarih mirası olduğunu anlıyorsunuz. Çünkü mimari tarzı çok da eski gelmiyor gözünüze. 1886 yılında Osmanlı döneminde Metropolit İonnis adında bir Rum’un yaptırdığı eser mübadele dönemine kadar bir kilise olarak kullanılmış. İsmi ise Panaya Kilisesi imiş.
1925’de camiye çevrilen kilisenin güzel bir de hikayesi var. Dyamandi adındaki Talaslı bir Rum’un gizlice Müslüman olup adını Yaman Dede olarak değiştirmesinden ilham alıyor ve bu yüzden Yaman Dede Camii olarak da anılıyor.

Endürlük Kilisesi

talas gezilecek yerler -endürlük kilisesi

Yine Gayrimüslimlerden kalan 8 kiliseden biri olan ve adını bulunduğu mahalleden alan Endürlük Kilisesi (Andronika Kilisesi de deniliyor) bir mermere oyularak yazılmış Karamanlıca kitabesiyle ünlü. 1835 yılında yapılan kilisenin çan kulesi sağlam fakat içi maalesef perişan.

Atatürk Köşkü

Talas Yukarı Mahalle’de dolaşırken Atatürk Köşkü’nü de görmeyi ihmal etmeyin. Talas’ın yüksek tepelerinden birinde 1927 yılında inşa edilen bu köşkte 4 Şubat 1934 yılında Kayseri‘yi ziyareti sırasında konaklamış Atatürk. Hala da konaklama yapılan bir misafirhane konumunda. Kapadokya büyüsüne kapılacağınız Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri’de Yukarı Mahalle sınırları içinde ve pazartesi dışında her gün ziyarete açık.

Aşağı Talas’ın başta Harman mahallesi olmak üzere Han, Kiçiköy mahalleleri civarında dolaşırsanız, ilçenin eski atmosferine girivereceksiniz hemen. Kiçiköy’ün girişindeki 1887 yılında yapılan Ali Saip Paşa Camii’ini,  Harman Mahallesi’ndeki Rüştiye Mektebi’ni de görün mutlaka. İlçenin dinginliği ve rahatlatıcı etkisinin yanında aksiyonlu bir tarafı da var. Ali Dağı’nın yükseklerinden aşağı doğru süzülebileceğiniz yamaç paraşütü konusunda Triye ve Dünya şampiyonalarıyla oldukça uzman Talas ilçesi. Bir de fotoğraf makinenizle gelin Talas’a. Mütevazi bir sergi açacak kadar fotoğraf karesi yakalayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir